E-Posta & SMS & Bildirim Ayarları nasıl yapılır?

E-Tahsis Tahsilat Sistemi'nde ödeme sırasında veya ödeme sonrasında sistemden otomatik olarak müşteriye gidecek bildirimleri isteğinize göre özelleştirebilirsiniz. SMS, E-Posta veya her ikisiyle müşterilerinize bildirim gönderebilirsiniz.

1. E-Posta & SMS & Bildirim Ayarlarına gidin.

Yönetim panelinden Sistem Ayarları > E-Posta & SMS & Bildirim Ayarlarına sekmesine gidin.

2. E-Posta Sistemi ayarlarını özelleştirin.

E-Posta sistemini aktif hale getirebilmek için öncelikle "E-Posta Sistemi" seçimini aktif olarak işaretlemelisiniz. Daha sonra SMTP Sunucusu, SMTP Protokolü, SMTP Portu, e-posta kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra kaydet butonuna tıklayınız.

3. SMS Sistemi ayarlarını özelleştirin.

SMS sistemini aktif hale getirebilmek için öncelikle "SMS Sistemi" seçimini aktif olarak işaretlemelisiniz. Daha sonra "SMS Kullanıcı Adı, SMS Gönderici Adı ve SMS Şifresi" bilgilerini eksiksiz ve doğru bir biçimde ilgili alanlara ekleyerek kaydedin.

4. Bildirim ayarlarını özelleştirin.

Başarılı ödemelerde müşterinize hangi yolla bildirim göndereceğinizi özelleştirebilirsiniz. Müşterilerinize E-Posta, SMS veya her iki yol ile de bildirim gönderme imkanınız bulunmaktadır. Başarılı ödeme işlemi sonrasında müşterinize E-Posta yoluyla bildirim göndermek için "E-Posta ile Bildirim" alanı aktif olmalı ve müşteriye bildirimin gönderileceği e-posta adresi ilgili alana girilip kaydedilmelidir. Eğer bildirimi SMS aracılığı ile göndermek istiyorsanız yine "SMS ile Bildirim" alanı aktif olmalı ve müşteriye bildirimin gönderileceği telefon numarası ilgili alana girilip kaydedilmelidir.

Whatsapp Destek
Whatsapp Hattı
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?